Menu główne
 
Komiksy
 
Sponsorowane
 
Filmiki
 
Twórcy
 
Postacie

Kaczor Donald
Kaczor Donald

Główna postać komiksów "Kaczor Donald" - bo przecież to on sam.

Donalda zawsze prześladuje pech, przez co nigdy nie może znaleźć pracy, przyczyną również może być brak talentów(jedyny talent to robienie smacznych posiłków).

Zwykle bywa zadłużony oraz ścigany przez wierzycieli.

Jego samochodem jest "trzystatrzynastka".

Jednym z rywali Donalda jest, wyśmiewający się z niego sąsiad, J. Jones. Waśnie i wojny sąsiedzkie z nim znane są w całym Kaczogrodzie. Innym rywalem Donalda jest jego kuzyn Goguś Kwabotyn, wielki szczęściarz.

Narzeczoną Donalda jest Daisy.

W niektórych komiksach włoskich Donald po zapadnięciu zmroku przyjmuje postać zamaskowanego superbohatera (w polskiej wersji o imieniu Superkwęk), który broni mieszkańców Kaczogrodu przed czarnymi charakterami, używając niezwykłych urządzeń autorstwa Diodaka.

Donald ma też kuzyna Dziobasa, który jest wielkim fajtłapą i często doprowadza Donalda do furii.

Czasami Donald przedstawiany jest również jako właściciel psa, Futrzaka.


Ubiór Donalda

Kaczor Donald nosi czarną i czerwoną muchę (czarną czasami-raczej w starszych wersjach, a czerwoną najczęściej).

Ciągle nosi o samo marynarskie wdzianko, w szafie ma kilkadziesiąt takich samych zestawów tego ubrania.

 

Jak powstał Kaczor Donald

Według komiksów stworzonych przez Carla Barksa oraz Dona Rosę, Kaczor Donald urodził się w okolicach roku 1920 (wg Rosy) lub około roku 1945, 13 czerwca, w piątek trzynastego (wg Barksa) jako syn Hortensji McKwacz oraz Kaczora Kwaczymona. Według innej wersji Donald urodził się 16 września 1934 - wtedy po raz pierwszy Donald pojawił się na ekranach kin. Mieszka w Kaczogrodzie. W wieku ok. 30 lat przyjął do siebie trzech siostrzeńców o imionach Hyzio, Dyzio i Zyzio.

 

Kaczor Donald w Polsce

Kaczor Donald w Polsce występuje najczęściej w komiksach, jednak nie są one polskiego autorstwa. Tłumaczem większości nowych wydań różnych komiksów o Donaldzie jest Jacek Drewnowski. Głos pod postać Kaczora podkłada Jarosław Boberek, wcześniej robił to Mariusz Czajka. Czasami z różnych okazji (np. urodzin Donalda, jubileuszu czasopisma "Kaczor Donald" lub innego) odbywają się zloty fanów Donalda, z wieloma tematycznymi atrakcjami, zwane też "Zlotami Kaczkofanów".

Kaczor Donald urodził się w okolicach roku 1920 (wg Rosy) lub około roku 1945, 13 czerwca, w piątek trzynastego (wg Barksa) jako syn Hortensji McKwacz oraz Kaczora Kwaczymona. Według innej wersji Donald urodził się 16 września 1934 - wtedy po raz pierwszy Donald pojawił się na ekranach kin. Mieszka w Kaczogrodzie. W wieku ok. 30 lat przyjął do siebie trzech siostrzeńców o imionach Hyzio, Dyzio i Zyzio.

Stopka